ХТО СФОРМУЄ АНТИКОРУПЦІЙНУ ПРОКУРАТУРУ. КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

27.08.2015 09:39

Генеральний прокурор Віктор Шокін визначив чотирьох членів комісії з відбору кандидатів у Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, яка контролюватиме діяльність Антикорупційного бюро. Ще сімох повинна висунути Верховна Рада. Голова громадської організації «Свідомі» Олег Петровець заявив, що до 1 жовтня депутати однозначно визначаться з кандидатурами.

 

Верховна Рада повинна призначити мінімум двох представників до комісії з відбору кандидатів до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Законом передбачено, що ця конкурсна комісія є повноважною, якщо до її складу призначено не менше шести осіб. Але якщо протягом трьох місяців з дня призначення до складу комісії представників генпрокуратури парламент нікого не призначить, комісія буде вважатися повноважною і за умови входження до її складу всього чотирьох осіб.
Як відбуватиметься процес відбору кандидатів до конкурсної комісії, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів голова громадської організації «Свідомі» Олег Петровець.
Складається таке враження, що Генпрокуратура України сама собі обирає тих, хто буде контролювати корупцію в органах прокуратури...
— Насправді, це не зовсім так, тому що новий проект закону передбачає, що робота Антикорупційного бюро буде у підслідності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Це говорить про те, що спеціалізований прокурор, як заступник генерального прокурора, маючи свій окремий апарат, буде здійснювати контроль над роботою детективів і посадових осіб Антикорупційного бюро, а не безпосередньо прокурорів як таких. З приводу цього законопроекту точилися дуже великі баталії. Говорили, що потрібен паритет призначення оцих членів комісії, і квота генерального прокурора має бути знижена в порівнянні з квотою Верховної Ради. Тому що активісти чітко вказували, що президент, маючи прямий вплив на призначення генерального прокурора і маючи величезну фракцію у Верховній Раді, фактично буде самостійно призначати оцих працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Шокін уже свою функцію фактично виконав, чотирьох членів комісії він призначив, тепер справа за Верховною Радою, яка повинна призначити сімох, щоб разом було 11. Якщо їх не призначать, то вона буде діяти в складі чотирьох членів протягом трьох місяців. Але це фактично дозволить Шокіну самостійно призначати прокурора, на якого покладається величезна відповідальність.
Скандал в Антикорупційному бюро: ГПУ маніпулює громадською думкою — Макітра
Ви кажете про те, що Верховна Рада має сімох призначати, але мінімум потрібно призначити двох?
— Так. Ситуація така, що у випадку бездіяльності Верховної Ради в напрямку призначення спеціалістів, прокурорів цієї спеціалізованої прокуратури, процес не повинен гальмуватися, і тому встановлений такий запобіжник.
Чи може статися так, що якісь впливові люди, які мають важелі тиску на деяких членів Верховної Ради, зроблять все для того, щоб Верховна Рада не призначила цих сімох членів комісії? Тоді всі чотири члени комісії, призначені генеральним прокурором, матимуть найбільші повноваження...
— П равильно, однак Верховна Рада — це колегіальний орган. Але рідко так буває, коли лінія президента або лінія генерального прокурора може впливати на всі фракції у Верховній Раді. Тому навряд чи вдасться якось замовчати цей процес і не призначити сімох осіб. Хіба що будуть довго возитися з конкретними кандидатурами і не зможуть вкластися у встановлені терміни.
Чи затвердить Верховна Рада сімох членів комісії впродовж трьох місяців?
— Я думаю, однозначно затвердить як мінімум більшу частину, тому що у Верховній Раді ці кандидатури будуть розподілятися по квотному принципу, і більшості вигідно призначити хоча би трьох-чотирьох своїх. Далі вже буде справа за опозицією, вони будуть намагатися затягнути туди хоча б кількох своїх, які стануть голосом і очима громадськості і всіх інших представників, які бажають долучитися до цього процесу. Ситник, який є директором Антикорупційного бюро, побоюється, що це питання не буде вирішено вчасно. Вже анонсовано, що детективи Антикорупційного бюро почнуть працювати з 1 жовтня, і вони не зможуть працювати без своїх процесуальних керівників — антикорупційних прокурорів. І мій прогноз, враховуючи те, що вибори на носі — до 1 жовтня однозначно їх оберуть, адже депутати будуть показувати, що вони все роблять для того, щоб побороти корупцію в Україні.

comments powered by HyperComments