НАВІЩО ПОТРІБНИЙ ЄДИНИЙ КРЕДИТНИЙ РЕЄСТР КЛІЄНТІВ БАНКІВ - ДУМКА ЕКСПЕРТА

05.05.2015 13:42

Однією з умов отримання Україною макрофінансової допомоги від ЄС стало створення кредитного реєстру клієнтів банків. Експерти запевняють, що такий реєстр потрібен саме українській банківській системі.

 

В Україні буде створено центральний кредитний реєстр клієнтів банків. В НБУ вважають, що це необхідно для поліпшення оцінки фінустановами кредитних ризиків та зниження частки проблемних кредитів. Також це є однією з умов отримання майже двох мільярдів євро макрофінансової допомоги від Європейського Союзу. Навіщо потрібен такий реєстр, радіостанція Голос Столиці з'ясувала у радника голови Українського професійного банку Сергія Борисова.
Що ж буде являти собою кредитний реєстр клієнтів банків?
— Я б зробив акцент не на тому, навіщо це потрібно Європейському Союзу, а на тому, що це необхідно банківській системі України. Систему кредитування в Україні було побудовано досить прозоро. Проте існували певні недоліки, пов'язані з тим, що завжди були недобросовісні як юридичні, так і фізичні особи, що частково приховували інформацію про кредити у них в інших банках, інформацію про застави.
Тому на сьогоднішній день створення такого єдиного реєстру дало б можливість банківській системі бути більш прозорою з точки зору ризиків - ризиків того, що хтось із позичальників надав недостовірну інформацію. Хоча завжди при подачі документів для отримання кредиту клієнти повинні були вказувати наявність кредитів, заставлене майно. І це можна було перевірити в реєстрі заставленого майна. Тобто банки мали можливість перевірити надану інформацію.

Але ж існують кредитні бюро, до системи котрих підключені банки. Хіба цього недостатньо?
— Існує кілька асоціацій українських банків. Чи випливає з цього, що варто створити спільну єдину асоціацію українських банків? Вочевидь. Якщо ми маємо кілька асоціацій організацій, що об'єднують професіоналів, це не йде на користь справі. Тому я думаю, що загальний реєстр буде корисний для всіх.
Скільки часу і грошей потрібно для того, щоб створити такий кредитний реєстр?
— Про гроші мені складно говорити. Щодо часу, то, думаю, півроку буде достатньо.
Чому реєстром має займатися НБУ, а не самі комерційні банки, які в першу чергу страждають від ризикових кредитів?
— У Національному банку можна побачити всі проблеми банківської системи в цілому. Кожен комерційний банк окремо може не до кінця усвідомлювати загальну ситуацію. Тому я не бачу нічого незвичайного в тому, що центральний банк почав перейматися питаннями безпеки та зменшення ризиків.

comments powered by HyperComments

Последние