УКРАЇНА, ТРАМП І ДОТЕПЕРІШНЯ ПОЛІТИКА ОБАМИ. ЩО МОЖЕ ЗМІНИТИСЯ?

19.11.2016 12:34

Брюссель – Якщо вимоги Росії до США зняти санкції, скоротити військову присутність в Європі чи скасувати «список Магнітського» досі й виглядали деяким «донкіхотством», то з приходом до Білого дому Дональда Трампа ці вимоги можуть бути задоволені, принаймні частково. Про те, що саме і як може бути змінено Трампом у політиці Америки щодо Москви, зокрема, на тлі війни в Україні, спробувало з’ясувати Радіо Свобода

Менше ніж за два тижні до несподіваної перемоги Дональда Трампа на виборах у США президент Росії Володимир Путін підписав закон про припинення угоди Москви із Вашингтоном щодо утилізації надлишкового збройового плутонію.

У документі, зокрема, мовиться що США не знищують, зберігаючи можливість його повторного використання. Такий закону з боку Москви, зі всіма його вимогами, аби американці припинили санкції та скоротили свою військову присутність у Східній Європі, виглядав мов «донкіхотство», особливо, стосовно адміністрації США, де панували демократи.

Однак, підхід до Росії з боку Барака Обами, який завершує своє перебування на посту президента, йде врозріз із виборчими заявами республіканця Трампа, який заявив, що хотів би поліпшити відносини з Москвою, зокрема, в боротьбі з тероризмом. Його теперішня перемога вселила російським чиновникам оптимізм щодо того, що з новим главою Білого дому можна буде спрацюватися.

Різко критикований протягом своєї кампанії за свої симпатії до Володимира Путіна, Трамп представив себе, як людину, що вміє знаходити контакти. Він пообіцяв домовитися із Москвою, запевняючи, що це «чудово підходить і Америці, і самій Росії». Щоправда, хоча незрозумілим досі залишається те, чим саме він має намір торгувати із Путіним, від Обами Трамп отримає у спадок кілька «карт».

Ось як він може згорнути політику США періоду Барака Обами щодо Росії.

Санкції через Україну

У відповідь на незаконну анексію українського півострова Крим і триваючу підтримку бойовиків на сході України, Обама відреагував галузевими та індивідуальними санкціями, які допомогли вкинути російську економіку в рецесію.

Зі свого боку, Трамп уже заявив, що вивчить можливості визнання російських посягань на Крим і скасування санкцій. З огляду на те, що ці санкції були впроваджені, так би мовити, «одним розчерком пера Обами» й не вимагали дій Конгресу США, Трамп міг би їх легко скасувати вже першого дня перебування у Білому домі.

Однак, це, вочевидь, викличе широке обурення серед американських законодавців, включно із багатьма впливовими політиками з його власної партії. Водночас, критики Трампа отримають нові підстави зображати його, як «кремлівську маріонетку», а саме так неодноразово його називала Гілларі Клінтон. Навіть, якщо припустити, що Трампу таки вдасться укласти з Росією якусь велику домовленість, то дуже малоймовірно те, що можливе скасування санкцій буде здійснено без того, аби Москва за це щось дала взамін.

Прийшовши до Білого дому, Трамп матиме близько шести тижнів для вирішального кроку щодо санкцій, накладених на Росію через її дії в Україні.

До того ж, «надзвичайний стан», який було ухвалено в США як реакцію на українську кризу, і який послужив основою для впровадження режиму санкцій, закінчується у перший тиждень березня.

Експерти з питань санкційної політики США кажуть, що якщо Трамп захоче скасувати наказ щодо «надзвичайного стану», або залишить його без поновлення, то це викличе «ефект доміно» щодо кількох інших виконавчих наказів, ухвалених на основі цього «надзвичайного стану».

Петер Кучик, колишній старший радник щодо санкцій при американському Міністерстві фінансів, каже, що це буде «дуже незвично», якщо Трамп просто дозволить завершення цього основного виконавчого порядку на початку березня, тому що це залишить невизначеність щодо політики його адміністрації.

«Важливі зміни щодо санкцій, як правило, робляться завдяки новому виконавчому наказу», – пояснює Кучик, додаючи, що це зробить неясною позицію трампової адміністрації. «Тож у будь-якому випадку, – каже він, – Трамп повинен ухвалити рішення».

По цей бік Атлантики теж різкий рух Трампа щодо російських санкцій викличе реакцію. Якщо Трамп їх скасує, то це може спонукати Європейський союз та інших союзників США серйозно переглянути свої каральні заходи.

Список Магнітського

Менше можливостей буде у Трампа щодо підписаного у 2012 році так званого «списку Магнітського», – акту, ухваленого не лише Обамою, а й двома палатами Конгресу. Згідно з цим списком, були впроваджені візові заборони і фінансові санкції щодо росіян, яких вважають причетними до смерті російського правника та правозахисника Сергія Магнітського та низки інших порушень прав людей. Кремль виступав проти цього закону, який лише офіційно покарав 39 росіян, та наклав санкції на іншу невизначену кількість осіб.

comments powered by HyperComments

Последние