ЯК БУДЕ ПРАЦЮВАТИ ПОДВІЙНИЙ КОНТРОЛЬ Е-ДЕКЛАРУВАННЯ. КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

04.09.2016 06:59

Правозахисник Єгор Штокалов в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що при контролі е-декларування з боку громадських організацій є ризик зловживання їхнім становищем.

Громадський люстраційний комітет запустив онлайн-форму повідомлень, яка допоможе виявити недостовірні дані про майно в електронних деклараціях посадових осіб.
Онлайн-форму повідомлень може заповнити будь-який громадянин, який має факти про неправдиву інформацію в деклараціях чиновників. Про це повідомила голова ради «Громадського люстраційного комітету» Олександра Дрік.
Дрік розповіла, що система надійно захищена. Дані, надані українцями, не потраплять в чужі руки, а головне - матимуть правові наслідки.
Повторний запуск е-декларування відбувся 1 вересня і був проведений вже з сертифікацією, проте в системі досі спостерігаються технічні проблеми. Подати електронну декларацію вдається не всім.
Правовий аспект підключення громадськості до перевірки доходів чиновників в ефірі радіостанції Голос Столиці проаналізував адвокат, правозахисник Єгор Штокалов.
Як ви вважаєте, чи потрібен паралельний контроль громадськості за наповненням системи е-декларування?
- Звичайно. Справа в тому, що на сьогоднішній день цей контроль існував в трохи іншій формі. Тобто будь-яка людина, яка виявила невідповідність, мала нагоду звернутися до податкової служби, щоб ті провели певні методи перевірки і визначили, чи є там недостовірність. Та форма, яку пропонує громадська організація, уніфікує всі ці заяви, тобто людина заповнює цю форму, каже, що його сусід - державний чиновник, у нього десять машин, десять квартир, а в декларації у нього нуль. Він заповнює цю форму, вона потрапляє в систему обробки громадської організації, де вони самі визначають, є порушення чи ні. І громадська організація вже як орган громадського контролю сама формуватиме пакет документів для відкриття кримінальних проваджень щодо цих чиновників або ініціювання позачергових перевірок.
Карасьов: якщо е-декларування запрацює на повну, 2/3 чиновників підуть
Ми можемо ми бути впевнені, що ця організація об'єктивна?
- На жаль, ні, тому що хто є її членами, яка їх кількість - ця інформація не розкривається. Хто стоїть за цією організацією, ми де-факто дізнатися не можемо. Якщо виявиться, що за організацією стоїть дуже впливовий чиновник, він сам формує ці бази з метою отримання будь-якої вигоди, по суті, ми говоримо про політичний шантаж. Ризик, що такі організації можуть зловживати своїм становищем, є.
Як саме діє механізм прийому заявки?
- Організація не є державним органом, який проводить податкову перевірку і привертає особи до відповідальності. Вона виступає посередником між громадськістю і безпосередньо органом. Вони проженуть заявку через свою систему і визначать, чи давати їй далі хід.
Нагадаємо, політолог Дмитро Разумков в ефірі «ГС» висловив упевненість, що зрив запуску системи е-декларування вигідний високопосадовцям, які хочуть приховати свої нелегальні доходи.
А експерт Центру антикорупційних досліджень та ініціатив Transparency International Сергій Ярошенко на 106 FM заявив, що подача самої декларації не викорінить корупцію, не змінить менталітет нашої нації, цим повинні займатися і СБУ, і нова поліція.

comments powered by HyperComments

Последние