Е-ДЕКЛАРУВАННЯ: УКРАЇНЦЯМ ЗАГРОЖУЄ СКАСУВАННЯ КОРОТКОСТРОКОВИХ ВІЗ - ЮРЧИШИН

19.08.2016 08:08

Директор ГО «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин на 106 FM пояснив, що скасування короткострокових віз прив’язане до діючої системи електронного декларування, а не просто її наявності, МВФ також заявляє, що це питання може ускладнити переговори про наступний транш.

Правозахисна організація Transparency International Україна звинувачує президента Петра Порошенка у зриві системи електронного декларування. Також вона закликає відповідальних чиновників піти у відставку.
Система, за якої чиновники повинні звітувати про свої фінансові справи, запрацювала 15 серпня, але без передбаченої законом сертифікації. На думку правозахисників, це дозволить корумпованим чиновникам уникнути кримінальної відповідальності.
Позицію організації в ефірі радіостанції Голос Столиці пояснив виконавчий директор ГО «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин.
Чому ви звинувачуєте саме президента? Ви вважаєте, йому вигідний зрив запуску системи?
- Ми звертаємось до президента з вимогою оперативно втрутитись в дану ситуацію, оскільки фактично вихолощення системи електронного декларування без сертифікату відповідності, без фактично визнання державою, що ця система є захищеною, використати її дані в кримінальних провадженнях не є можливим, оскільки вони фактично не мають жодної юридичної сили. Ми вважаємо, що президент має втрутитись, відсторонити людей, які допустили таку злочинну недбалість, і все-таки добитись того, щоб в найближчі терміни, система отримала сертифікат відповідності.
Як сильно відсутність атестата захисту інформації декларацій впливає в цілому на систему декларування?
- Якщо дані цієї системи мають юридичну силу, тобто держава визнає, що саме чиновник самостійно вніс інформацію, і вона захищена державою, тобто ніхто не міг втрутитись в систему і виправити чи внести якісь додаткові відомості, то і НАБУ може розшукати, а чи справді в людини були можливості заробити такі кошти, і чи це не є наслідок якихось корупційних дій. Тобто для притягнення цього чиновника до відповідальності достатньо було б даних із системи електронного декларування, тобто вони могли бути свідченням, фактажом для суду. Якщо система не захищена - це все фількіна грамота, тобто ви з таким до суду не підете, тому що будь-який чиновник скаже: «Держава не гарантує, що це захищені дані. Це не я вніс. Це замість мене внесли чи це виправили...» Власне, незахищена система дає можливість маніпулювати, а відтак, сховатись від відповідальності.
Е-декларування: порушників не покарають з вини Держспецзв'язку - Новиков
Ви на сторінці у Facebook порівнюєте базу із траншем МВФ і відміною короткострокових віз ЄС. Ви говорите, що це ціна. Це так?
- Так, це факт. Є офіційна позиція керівника цієї місії, що потрібна система, захищена ключем відповідності. Без ключа ця система не має жодного змісту. Без скасування короткострокових віз, до 90 днів, перебування в країнах Європи, яке буде розглядатись Європарламентом у вересні, чітко прив’язане до діючої системи електронного декларування, а не просто її наявності. Аналогічно у Меморандумі про співпрацю з МВФ, це не мої слова, це слова міністра фінансів Олександра Данилюка, сказані ним на засіданні в суботу, 13 серпня, в Національному агентстві з питань запобігання корупції, діюча система електронного декларування є однією із умов в Меморандумі. Тому це може дійсно ускладнити переговори про наступний транш. Тому ціна питання – це відкладення, якщо не скасування рішення про скасування короткотермінових віз і ускладнення переговорів з МВФ.
Яким ви далі бачите розвиток ситуації взагалі? Чи прислухаються чиновники?
- Ми думаємо, що це питання великої політичної ваги, і тому, власне, звертаємось до президента з вимогою разом із прем’єром організувати робочу зустріч, де були б присутні всі, хто залучений в даний процес, а результатом цієї зустрічі, на нашу думку, мало б бути кілька речей. Перша – це публічна позиція перших осіб держави стосовно того, що до моменту появи сертифікату дану систему треба закрити, щоб не створити ризиків можливості для корупціонерів уникнути відповідальності. Наступний пункт – це відсторонення пані Наталії Корчак та Леоніда Євдовченка, керівника Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, які впродовж місяців не бачили проблем в системі, і раптом почали їх бачити за останні кілька днів до запуску. Наступний пункт – це оголошення чіткої дати, коли можна отримати сертифікат і, відповідно, антикризового плану дій оперативного отримання цього сертифікату, вже після цього запуск повноцінної системи, ну, і презентація її суспільству і презентація міжнародним партнерам як діючого механізму боротьби з корупцією.
Раніше, експерт Центру антикорупційних досліджень та ініціатив Transparency International Сергій Ярошенко на 106 FM заявив, що подача самої декларації не викорінить корупцію, не змінить менталітет нашої нації, цим повинні займатися і СБУ, і нова поліція.
Управляючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній на 106 FM заявив, якщо не буде висновку комісії Держспецзв'язку, то декларант матиме правові підстави не подавати декларацію у систему, аргументуючи це можливим витоком інформації, а НАБУ не зможе порушити кримінальну справу щодо даних, які подає у систему чиновник.

comments powered by HyperComments

Последние