НІМЕЦЬКІ СЛІДЧІ НЕ ЗМОГЛИ ДОКОПАТИСЯ ДО КУРЧЕНКА І АЗАРОВА

24.04.2016 18:17

Сергій Курченко став одним із символів корупції в оточенні екс-президента України Віктора Януковича. У 27 років "вундеркінд" вже був мільярдером і обзавівся "джентльменським набором олігарха": футбольним клубом, медіа-холдингом, банком і нафтопереробним заводом. Часто Курченка називають "гаманцем Януковича", припускаючи, що молодий харків'янин був лише підставною фігурою, аби легалізувати незаконні доходи сім'ї Януковича. Після зміни влади Генпрокуратура відкрила низку кримінальних справ, звинувативши Курченка у мільярдних махінаціях, зокрема, у торгівлі зрідженим газом.
Відбілити гроші в Європі
У складних фінансових операціях компаній групи СЄПЕК Сергія Курченка були задіяні десятки офшорних компаній. Через підставні фірми її гроші опинилися і в Німеччині. Наприкінці 2012 року "младоолігарх", як охрестили бізнесмена українські ЗМІ, купив мережу з понад ста газових автозаправок Sparschwein Gas. Партнером Курченка виступив син тогочасного прем'єр-міністра Миколи Азарова Олексій.
Наприкінці 2013 року, за заявою громадянина України, прокуратура міста Ґера відкрила кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів. Невдовзі, після зміни влади в Україні, з'явилися шанси на успішне розслідування спільно з українською прокуратурою. Адже, щоб довести відмивання коштів, треба встановити їх незаконне походження.
І дійсно: вже за лічені місяці після втечі Януковича і його оточення до Росії Генпрокуратура України заявила про викриття незаконних "схем" збагачення через фірми Курченка. Як встановили слідчі, компанії з групи СЄПЕК купували у великих обсягах за пільговою ціною зріджений газ для населення, а продавали його підприємствам за ринковою ціною. Серед численних "схем" називають і "обірваний транзит", коли паливо завозилося з Росії під виглядом транзиту до третіх країн, але осідало в Україні і продавалося без сплати мит і податкових зборів.
 Німецькі заправки купив загадковий нідерландський траст з корінням на острові Кюрасао і з юридичною адресою: Київ, вул. Героїв Сталінграда, 12Е, кв. 55
Німецькі заправки купив загадковий нідерландський траст з корінням на острові Кюрасао і з юридичною адресою: Київ, вул. Героїв Сталінграда, 12Е, кв. 55
Німецька прокуратура безпорадна
Однак після двох років слідства можна констатувати провал зусиль німецької прокуратури у справі про відмивання коштів. "В рамках міжнародної правової допомоги ми обмінялися інформацією з правоохоронними органами України і Австрії, а також Швейцарії та Нідерландів. Утім, це поки не дало конкретних результатів, які би дозволили говорити про достатні докази злочину", - повідомив у відповідь на запит DW слідчий прокуратури міста Ґера, який веде справу Курченка. Не допоміг німцям і допит ключового свідка - колишнього топ-менеджера СЄПЕК Бориса Тимонькіна, який очікує у Німеччині на рішення про екстрадицію до України. Його обвинувачують у банківських махінаціях на користь "младоолігарха".
Ба більше: німецькій прокуратурі за понад два роки не вдалося навіть встановити, кому ж насправді належать заправки, куплені 2012 року нідерландським трастом. "Досі ми не отримали установчих документів, які встановлюють, хто саме ініціював заснування Stichting Depositary Donau Investment Fund та (її материнської структури - Ред.) Stichting Manstichami як трастів у відповідності до законодавства Нідерландів та хто є бенефіціарами цих трастів", - йдеться у відповіді прокуратури.
Австрійці давно вирахували Курченка і Азарова
Натомість австрійські колеги вже давно знають, хто стоїть за офшорними фірмами, які купували заправки Sparschwein Gas. Ще в липні 2014 року в Австрії заморозили рахунки компанії LPG Trading - 100-відсоткової "дочки" нідерландського трасту, якому належать німецькі заправки. Австрійці встановили, що бенефіціарами фірми є Сергій Курченко та Олексій Азаров. "Відомство з охорони конституції в результаті відповідної перевірки знайшло вагомі підстави вважати, що цю компанію контролюють названі особи", - зазначив у розмові з DW речник міністерства внутрішніх справ Австрії.
Ідентифікувавши кінцевих власників, Австрія заморозила майно LPG Trading. Німецькі слідчі, своєю чергою, не стали повідомляти органи фінансового нагляду щодо Курченка і Азарова, заявивши, що спершу треба документально ідентифікувати власників. Тим часом з рахунків Sparschwein Gas зникають кошти, свідчить фінансова звітність компанії, яка є у розпорядженні DW. Не виключено, що гроші потрапляють на теплий острів Кюрасао у Карибському морі, оскільки саме там було перереєстровано материнську офшорну фірму Stichting Manstichami, яка раніше була зареєстрована у швейцарському кантоні Цуґ. Оборот компанії, впав у кілька разів, а на банківських рахунках залишилося лише 50 тисяч євро.

comments powered by HyperComments

Последние