ШЕСТЕРНЯ (ЗУБЧАСТЕ КОЛЕСО)

19.11.2015 00:55

Визначення шестерня
Шестерня - зубчасте колесо - шестерня
Зубчасте колесо або Шестерня - це найважливіша деталь, яка застосовується в механізмах зубчастої передачі і виконує основну функцію - передає обертальний руху між валами, за допомогою зачеплення з зубами сусідній шестерні. Виглядає шестерня як диск з конічної або циліндричної поверхнею на якій на рівній відстані розташовані зуби. У зубчастій передачі шестернею називають мале зубчасте колесо з невеликою кількістю зубів, а велике - зубчастим колесом. У разі застосування пари шестерень з однаковим кількістю зубів, провідну називають шестернею, а ведену - зубчастим колесом. Але найчастіше все зубчасті колеса, і малі називають шестернями (шестерінками). Детальніше дивіться "ремонт шестерен". Заурядно використовують шестерні парами з різною кількістю зубів, цей механізм зубчастої передачі дозволяє перетворити число обертів валів і крутний момент. Передавальне число - це відношення чисел обертів валів в хвилину, визначається відношенням діаметрів шестерень або відношенням чисел з зубів. До статі, число зубів на колесах впливає на плавність ходу передачі, ніж їх число більше, тим плавніше хід передачі. Провідною шестернею називається та, обертання якої передається ззовні, а веденої називають шестерню, з якою знімається обертає. Якщо діаметр провідної шестерні більше, то обертаючий момент відомої шестерні зменшується за рахунок пропорційного збільшення швидкості обертання, і навпаки.
Винахід Шестерні
Винахідник шестерні не відомий, в історії шестерні згадуються Ктезібій він використовував древнє зубчасте колесо у своїх водяних годинниках в II столітті до нашої ери, а так само згадує у своєму творі про застосування шестерень Архімедом в III столітті до н.е. Є дані про використанні шестерень Римлянами на початку нової ери. У роботах Леонардо да Вінчі, в кресленнях деяких механізмів присутні шестерні з формою зуба близькою до сучасної.
Області застосування шестерень
Шестерні застосовуються в різних, складних і простих механізмах в машинобудуванні, суднобудуванні, у харчовій та гірничодобувної промисловості, а так само: в бурових установках, залізно дорожніх вагонах, в підйомних кранах, в автомобільних диференціалах, коробці передач, танках, лебідках, шестеренних гідромашинах - насосах, годинах і в інших механізмах.

comments powered by HyperComments