ПОРТФЕЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ: ЯКИЙ АГРОХОЛДИНГ МІГ БИ КУПИТИ БІЛЛ ГЕЙТС

16.10.2015 17:51

Найбільш цікавими для інвесторів сьогодні можуть бути "Кернел", "Астарта" та, можливо, МХП. Окрім того, найбільший інтерес викликають об'єкти з елеваторними потужностями та родючими землями.

Учора аграрний ринок сколихнула новина про те, що співвласником одного з найбільших та найефективніших агрохолдингів України - компанії Кернел - став мільярдер Білл Гейтс. Поки ЗМІ тішилися тією новиною, прес-служба Кернела спростувала цю інформацію та заявила, що Гейтс ніякого стосунку до інвестфонду, який купив 5% акцій компанії Андрія Веревського, не має. Нагадаймо, що  Cascade Investment придбав 5% в українському агрохолдингу "Кернел", найбільшому вітчизняному виробнику соняшникової олії, зазначено в повідомленні компанії на Варшавській фондовій біржі. "Назва схожа, але це різні організації", - зазначили в Кернел.

Насправді, за припущеннями аналітиків та гравців ринку, з якими поспілкувався Agravery.com, покупцем акцій Кернела міг виступити й сам Андрій Веревський через опосередковано належний йому інвестфонд. Проте доказів цьому немає. Станом на 31 березня 2015 року, компанія мала два істотних акціонера, пакет акцій яких складав більше 5% статутного капіталу: Namsen LTD - 39,21% акцій та ING OFE, якому належить 6,02% акцій.

Agravery.com вирішив поцікавитись, чи цікаві взагалі українські агрохолдинги іноземним портфельним інвесторам, адже останнім часом, наприклад, польські інвестиційні фонди скидають акції агрокомпаній з України через збиткові фінансові результати. Відповіді різні, та в цілому аналітики запевняють, що цікавими на сьогодні є компанії з розумним борговим навантаженням, незаплямованою борговою репутацією та перспективними бізнесами.

 

 

Іван Дзвінка, ​аналітик інвестиційної компанії Eavex Capital

Вщухання ситуації на Донбасі і позитивні новини щодо реструктуризації українських суверенів на фоні ймовірного проходження дна українською економікою цього літа створюють сприятливі передумови для входження іноземними інвесторами в акції українських емітентів. Але пріоритетним інтересом будуть користуватись ті українські компанії, які є сильними фундаментально, мають високий рівень корпоративної культури, прийнятний розмір боргів, порівняно низьку чутливість до девальвації гривні і при цьому виглядають недооціненими. На цьому фоні купівля Cascade Investment Fund саме акцій групи Кернел виглядає цілком обґрунтовано. Цінні папери емітента відповідають вище сказаним критеріям, а акції компанії є найбільш ліквідними серед українських публічних аграрних компаній.

Відмітимо, що Кернел продає переважну частку продукції, використовуючи форвардні контракти, що дає можливість групі заробляти прийнятну маржу прибутку, незважаючи на низькі ціни на агро продукції на міжнародних ринках. Виручка компанії на 90% прив’язана до твердої валюти, а розкриття фінансової та операційної інформації є найбільш повним серед українських публічних компаній. Незважаючи на ріст на 50% за останні три місяці, гарний потенціал досі мають цінні папери Індустріальної Молочної Компанії (ІМК). Левова (90%+) частка виручки компанії, що генерується за рахунок продажу зернових, прив’язана до долара. Корпоративне управління – на високому рівні. Також, ІМК успішно працює над скороченням боргового навантаження. Момент, який однак суттєво відрізняє ІМК від Кернела – суттєво гірша ліквідність акцій компаній. 

Також акції Астарти мають немалий нереалізований потенціал. Компанія працює над диверсифікацією бізнесу з введенням в 2014 сегменту по переробці сої. Також кроки в правильному напрямку – розширення розміру і географії продаж продукції компанії, особливо на тлі недавнього повідомлення про наміри експорту кукурудзи на ринок Китаю. Скорочення виробництва цукру в цьому році – вочевидь позитивний фактор для цін на цукор. Робота над скороченням розміру боргу – також позитивний момент. Серед слабких сторін на даний час – все ще суттєва доля виручки (більше 50%) прив’язана до гривні, і акції компанії торгуються неактивно.  

 

 

Роман Тополюк, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital

Серед акцій українських компаній найбільший інтерес представляють цінні папери Кернела. Ці акції цікаві, оскільки співвідношення поточного Є.В. (вартість підприємства) компанії до прогнозного консенсусним показником EBITDA в 2015 фінансовому році відносно низьке, близько 4.5х в порівнянні з середнім 6.3х. Крім того, компанія мінімізувала капітальні інвестиції, направляє чистий операційний грошовий потік на виплату боргу, працює з високим завантаженням потужностей з переробки насіння, демонструє сильну рентабельність в основному сегменті - виробництві соняшникової олії.

Також привабливо виглядають акції компанії «Астарта». У країні, схоже, не буде дефолту, ризик ескалації військового конфлікту на Сході знижується, а значить ризик країни Україна також зменшується. Це підвищує апетит до ризику серед інвесторів, особливо по відношенню до таких компаній, які генерують сильний грошовий потік і здатні справиться з борговим навантаженням.

 

 

Олександр Романішин, асоційований директор EY

Інвесторам наразі цікаві об’єкти з сфери елеваторного бізнесу - ми бачимо активність як серед локальних гравців, так і глобальних, які заходять в Україну. Також в якості інвестпроектів цікаві товарні групи, по яким значний імпорт і їх продукцією його можна замістити – наприклад,  тепличні господарства. Третій тренд у інвестуванні в АПК - це поява виробництв, які дозволяють займатися переробкою сировини на експорт, тобто переорієнтація на експорт продукції з високою доданою вартістю.

 

 

Олексій Олейников, керуючий партнер інвестиційної компанії InVenture Investment Group

На сьогоднішній день до українських агрокомпаній існує значний інтерес з боку як національних інвесторів, так і іноземних. Ми стикаємося в першу чергу із запитами інвесторів по працюючих агрокомпаніях України, земельний банк яких варіюється від 3000 га до 50000 га. Основні критерії інвестування стосуються, насамперед, регіонального чинника розташування господарств: з позиції мінімізації ризиків по вирощуванню певних культур, розташування вже наявних активів, аж до ризиків пов'язаних з військовими діями. При цьому в пріоритеті регіони Західної України. Також важливим аспектом з точки зору інвестування є цінова політика, особливий інтерес викликають проблемні активи (стресові ситуації, при якій в агрокомпаніях існує висока кредиторська заборгованість і дефіцит операційного грошового потоку для ефективної діяльності).Крім цього, інвестори, залежно від індивідуальних переваг, приділяють особливу увагу наявності потужностей, в т.ч. елеваторів, по зберіганню агрокультур, продукції тваринництва, техніки, нерухомості, персоналу.

По числу заявок і попиту з боку інвесторів можна відзначити, що інвесторів цікавить, насамперед, земельний банк. Однак є попит на елеваторні потужності, підприємства з переробки агрокультур і зокрема маслозаводи, молокозаводи, комбікормові заводи, тваринницькі комплекси, активи портової інфраструктури.

 

 

Владислава Рутицька, заступник міністра аграрної політики та продовольства

Ми ретельно працюємо над питаннями, які пов’язані з інвестиційним кліматом в Україні. Маючи одні з найкращих показників в світі з експорту українського сільського господарства, ми маємо зосереджуватись не тільки на експорті сировини, а й переходити до збільшення експорту продукції з доданої вартістю. Тим самим, формувати в світі бренд «Продукт України».

Міністерство аграрної політики та продовольства України працює над зміною законодавства у відповідності до європейських вимог якості і безпечності нашої продукції. Це означає, що у нас все більше можливостей для присутності на міжнародних ринках. Покращення інвестиційного клімату та підвищення конкурентоспроможності товарів українських сільгоспвиробників – це одні з пріоритетних завдань.

Такі виробники, як Кернел, формують імідж нашої країни закордоном. Компанія опікується питанням якості та безпечності продукції, формує імідж надійного партнера, формує імідж України як продовольчої корзини для всього світу.

comments powered by HyperComments

Последние