РОСІЯ НЕ МОЖЕ ТЕХНІЧНО ЗАБЕЗПЕЧИТИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЄЮ ОКУПОВАНИЙ КРИМ – ЕКСПЕРТ

15.10.2015 11:10

Чи можлива енергетична блокада Криму? Які наслідки вона матиме для півострову, та чи спроможна Росія забезпечити електроенергією окупований Крим - про це говорить директор Центру досліджень енергетики (EIR Center) в Києві Олександра Харченка.

 

Чи є сьогодні технічні можливості енергетичної блокади Криму? Повної або часткової.

Україні зараз дуже просто влаштувати повну блокаду Криму, тому що чотири лінії які можна перекрити технічно з боку «Укренерго» дуже просто і дуже швидко. І з точку зору техніки, цей процес не викликає жодних проблем в енергетиків.

До яких наслідків призведе повне відключення Криму від електроенергії?

Крим може сам себе забезпечити на 10-12% від того, що йому потрібно по потужності. Результатом повного блокування з боку України стане техногенна катастрофа дуже серйозного масштабу. Мова йде про десятки тисяч потенційно загиблих людей, про дуже серйозне екологічне забруднення і півострову і Чорного моря, тому що існує цілий перелік підприємств, які не можна відключати від електроенергії. В умовах щоденної роботи є таке поняття - екологічна броня. Так от ця екологічна броня тримається навіть тоді, коли останні Мвт енергосистеми йдуть, саме вони тримають цю екологічну броню. Це означає, що якщо підприємство відключили, то це щось катастрофічне і погане.

Наприклад, на «Кримському Титані» зберігаються тони, десятки тон сірчаної кислоти та інших хімічних виробів, які просто небезпечні, якщо відключити холодильнки, насоси - усе це на електриці. Це означає, що вибух фактично неминучий. А вибух - хмара яка утвориться, з хімічних речовин, невідомо куди попрямує.

Так само комунальні системи, системи каналізації. Як тільки вони повністю відключені, по-перше люди залишаються без води, тому що до них просто не потрапляє вода жодним чином. І технічних засобів їх забезпечити не існує. По-друге, усі ці каналізаційні відходи і стоки будуть ззовні. Насоси не працюватимуть, кримські гори і рівнина матимуть ці проблеми. Якшо все це буде ззовні, то це піде у квартири та на вулиці, або ж у море, з усіма відповідними наслідками. Тому, коли кажуть: давайте повністю заблокуємо Крим, чесно кажучі це безвідповідально.

Окупаційна влада вже півтора роки каже, що забезпечить енергетичну незалежність Криму від материкової України. Чи здатні вони забезпечити роботу при повному відключенні власною та мобільною генерацією яка завезена на півострів?

Мобільна генерація здатна допомогти окремо взятій будівлі, наприклад школі, окремо взятому шпиталю або лікарні. Вона не може допомогти в маштабах півострову в цілому. Росія дуже любить розповідати, яка вона потужна держава, імперія і так далі. Але сьогодні технічні можливості Російської федерації швидко це питання вирішити не дозволяють. Швидко - означає як мінімум ще 3-5 років необхідно з цього моменту аби зробити усе що вони обіцяють. Бо поки що усі їх обіцянки знаходяться на тій же стадії, що і побудова сонячної генеруючої станції на місяці зі спрямованим промінем якось передавати цю енергію у Крим.

А великі проекти, як наприклад побудова енергомоста в Криму, це реальна історія?

Реальна історія, але не в сьогоднішній Росії. Це реальна історія, але вона дуже технологічно складна. Там є купа геологічних, гідрологічних проблем, які впродовж десятиріч, ще з Радянського Союзу не змогли вирішити технічно. І уся ця історія потребує технологічної експертизи, тому що вони так чи інакше під санкціями. Вони не мають можливості залучити, хто має досвід подібних робіт. Я думаю, що усі ці розповіді про будівництво енергетичних мостів, суперпідводних кабелів і так далі, вони залишаться на рівні розповідей на найближчі десять років. Розумні люди в Росії є, і вони знають реальну ситуацію, що вони неспроможні фізично зробити. Що вони фізично спроможні зробити - це побудувати на території Криму підходи, які певним чином перекриють газові. Це буде дорога електрика, але вона буде, але і для цього їм треба щонайменше 4-5 років. От така ситуація, мені здається.

Зрозуміло, що повна енергетична блокада призведе до техногенної катастрофи. Але чи можлива часткова блокада стосовно тих угод, які були підписані Україною?

Давайте розділимо це на дві частини. Технічно, чи можлива часткова блокада коли екологічна броня, і необхідний технологічний мінімум електрики буде потрапляти але в тій кількості, яка є просто запобіжником від катастроф - так, можемо. В «Укренерго» усі ці розрахунки є, і це питання політичної волі.

З іншого боку, є поганий для України, нечесний, корупційно підписаний, такий що приносить гроші російському олігарху договір з Москвою щодо потоку електроенергії до Криму. Він є, і я впевнений, що Україна має його виконувати хоча б тому, що ми є цивілізована держава а не Росія. Він має закінчитись в кінці року.

Просто що треба зробити, по-перше не подовжувати його, а по-друге, потрібно розпочинати нові перемовини з Росією на нових позиціях щодо цієї ситуації. Як воно буде вирішено, як буде вирішено питання електрики, як буде вирішено питання води, як буде вирішено питання по газу, яке також по нашій території йде. Тому це потребує політичної волі. Нажаль, в цій президентській гілці влади, або міністра енергетики який підписував цю угоду і який був поставлений паном Григоришиним і працює безпосередньо з Адміністрацією Президента в уряді і має спецільне становлище не здатний цього зробити, чи є в нього політична воля це робити - не знаю

comments powered by HyperComments