ЄВРОПЕЙСЬКІ НПЗ ПОЧАЛИ МІНЯТИ РОСІЙСЬКУ НАФТУ НА САУДІВСЬКУ

16.10.2015 09:53

Європейські НПЗ скоротили закупівлі російської нафти на користь саудівської на тлі жорсткості боротьби експортерів за частку на ринку

За останні кілька місяців великі нафтові компанії, такі як Exxon, Shell, Total і Eni, збільшили закупівлі саудівської нафти за рахунок російської для своїх НПЗ у Західній Європі та Середземномор'ї, пише Reuters з посиланням на джерела в колах, пов'язаних з торгівлею енергоносіями.

"Я купую все менше і менше російської нафти для моїх НПЗ в Європі, тому що саудівські барелі виглядають привабливіше. Для мене в цьому немає ніяких складнощів, оскільки саудівська нафта просто дешевше", - розповіло агентству джерело, пов'язане із закупівлями в великої нафтової компанії, який попросив не називати його, так як він не уповноважений спілкуватися зі ЗМІ.

У вівторок, 13 жовтня, глава "Роснефти" Ігор Сєчін заявив, що Саудівська Аравія почала постачання в Польщу за "демпінговими" цінами. У середу, 14 жовтня, російський міністр енергетики Олександр Новак назвав вихід саудівської нафти на східноєвропейські ринки прикладом "найжорстокішої конкуренції".

Два джерела розповіли Reuters, що Саудівська Аравія шукає складські потужності у польському Гданьську, щоб прискорити поставки східноєвропейським покупцям, використовуючи схему, яку вона вже багато років застосовує для продажів у Західній Європі через порти в Нідерландах і Бельгії. За інформацією одного з трейдерів, із Гданьська можна буде здійснювати поставки до Німеччини, щоб скласти конкуренцію російській нафти, що йде по нафтопроводу "Дружба".

"Вперше за багато років європейський ринок виглядає цікавіше, ніж азіатський. Так що близькосхідні нафтовидобувники збираються скористатися цією можливістю", - сказало Reuters високопоставлене джерело в Іраку.

Протягом першої половини 2015 Саудівська Аравія різко збільшила поставки нафти в Європу.

Reuters зазначає, що конкуренція на європейському ринку, ймовірно, ускладнить подальший діалог між Москвою і ОПЕК щодо запобігання затоварення світових ринків нафти. Крім того, пише агентство, конкуренція, ймовірно, загостриться в найближчі місяці, коли Іран, який до 2012 року забезпечував від 5 до 10% європейського імпорту нафти, повернеться на ринок після зняття з нього санкцій.

Джерело Reuters у відділі закупівель великої нафтової компанії пояснив, що "саудити хочуть забезпечити собі частку ринку до того, як повернеться Іран".

Російський сорт нафти Urals залишається головною сировиною для багатьох європейських НПЗ, зважаючи на географічну близькість і технологічну сумісність, заявила редактор Platts по ринках нафти в Європі, на Близькому Сході та Африці Паула Ван Ланінгам. На думку головного редактора новин товарних ринків Reuters в СНД Олександра Єршова, поки постачання на європейські ринки з Саудівської Аравії незначні, але якщо вони стануть регулярними, то Urals подешевшає щодо міжнародного маркера Brent.

comments powered by HyperComments

Последние