ОБАМА І ПУТІН ПРО СИРІЮ: БЕЗ ПРОРИВУ

30.09.2015 09:51

У світі не існує важливішої політичної арени, ніж Генеральна Асамблея ООН.
Цього року на її 70-ту ювілейну сесію з'їхалася рекордна кількість президентів і прем'єрів. Кожен із них відстоює власні національні інтереси, але мало хто сумнівається в тому, що найважливішою проблемою, яка затьмарює всі інші, є агонія Сирії та її жителів.
Але - і це дуже істотне "але" - Рада Безпеки ООН уже протягом трьох років не в змозі залагодити конфлікт у цій країні.
Головною причиною цього є розбіжності в позиціях найвпливовіших постійних членів Радбезу - Росії та США.
Президент Путін нарощує постачання озброєнь режиму Башара Асада. Президент Обама і його союзники вважають Асада воєнним злочинцем і катом власного народу.
Коли в понеділок ввечері за нью-йоркським часом розпочалася двостороння зустріч між російським і американським президентами - перша від літа 2013 року, - мало хто мав щодо неї великі надії.
Без посмішок і результатів
Зустріч почалася з короткого рукостискання для камер - без посмішок. Володимир Путін і Барак Обама майже не дивилися один на одного, що є ознакою взаємної антипатії. Потім - вирушили на переговори.

За словами представника Білого дому, розмова тривала близько півтори години і була присвячені двом питанням - Сирії та Україні.
За його словами, це був "діловий діалог, в ході якого вони обговорили цілу низку важливих проблем".
Американська сторона зазначила фундаментальні відмінності в підходах до тієї ролі, яку може відіграти президент Асад у врегулюванні конфлікту в Сирії.
Росія розглядає Асада як головну силу, яка протистоїть екстремістам; американці вважають, що він свідомо роздмухує вогонь релігійного конфлікту в Сирії.
На дипломатичній мові все це вбирається в гладкі фрази. "Я вважаю, що російська сторона добре усвідомлює важливість досягнення політичного врегулювання в Сирії", - заявив представник Білого дому.
"Ми розходимося в баченні результатів такого процесу політичного врегулювання, особливо щодо президента Асада", - додав він.
Російська версія цієї зустрічі двох президентів звучить трохи інакше. Вона сильно контрастує з американською.
Далеко до миру
Президент Путін виступив перед російськими кореспондентами, немов демонструючи впевненість у власній позиції. Він повідомив, що не виключає можливості авіаударів по позиціях екстремістів з угрупування "Ісламська держава", а також розмірковує про інші заходи щодо зміцнення сирійської армії.
Бомбування в СиріїImage copyrightEPA

Американці з тривогою стежать за збільшенням російської військової допомоги режиму Асада
Путін при цьому наголосив, що російські авіаудари відповідатимуть нормам міжнародного права і проводитимуться тільки на прохання уряду в Дамаску, на відміну від ударів, яких по позиціях ісламістів завдає авіація очолюваної США коаліції.
Таким чином, виникає вкрай незвичайна ситуація, коли обидві сторони - американська і російська - дають вказівки своїм військовим координувати дії, щоб уникнути небезпечних помилок і можливих конфліктів при завданні ударів.
Ніщо з висловленого обома сторонами не свідчить про наближення миру в Сирії
Джеймс Роббінс
При цьому американці витримують примирливий тон, заявляючи, що не вважають нарощування російських сил у Сирії загрозою для позитивного розвитку подій - за умови, що ці сили використовуватимуться виключно для протидії джихадистам з "Ісламської держави".
Однак, якщо російська сторона використовуватиме військову силу для зміцнення позицій режиму Асада, що веде війну з власним народом, то, з точки зору американців, це буде негативним результатом.
Чи означає все це досягнення згоди між президентами? Аж ніяк. Ніщо з висловленого обома сторонами не свідчить про наближення миру в Сирії.
Тим не менш, ясно, що Захід готовий відмовитися від своєї колишньої вимоги про відхід президента Асада ще до початку перехідного періоду з метою припинення громадянської війни.
Така поступка вкрай болюча для США, Британії та їхніх союзників. Вона також суперечить логіці заяв про те, що президент Асад цинічним чином навмисно сприяв появі в Сирії загрози екстремізму, зокрема і з боку ІД.
Хто головний ворог?
Але реальне питання стоїть тепер інакше: хто зараз найнебезпечніший противник Заходу? На погляд Вашингтона, це вже не президент Асад. Барак Обама не визнав цього прямо, але впритул до цього підійшов.


У Вашингтоні сподіваються, що Москва зможе чинити тиск на свого союзника Асада
А це змушує Вашингтон покладатися на політичну співпрацю з Москвою в надії, що на сирійського президента врешті-решт натиснуть, щоб змусити його відмовитися від влади.
З погляду дипломатії, все це виглядає страшенно заплутано. Президент Асад продовжує вміло розігрувати здані йому три роки тому слабкі карти. Жодних перспектив для відновлення переговорів щодо мирного врегулювання конфлікту в Сирії поки не видно.
Спостерігачі у Вашингтоні і Лондоні відзначають, що позиції Путіна були ослаблені анексією Криму і конфліктом на сході України, а також падінням цін на нафту, від експорту якої залежить функціонування російської економіки.
Така точка зору припускає, що російський президент повинен бути готовий відмовитися від підтримки режиму Асада, який є для нього ще одним тягарем.
Проблема для президента Обами і його союзників полягає в тому, що президент Путін, судячи з усього, не бажає діяти за таким сценарієм.

comments powered by HyperComments

Последние