ДОПОВІДАЧ ООН ПІСЛЯ ПОЇЗДКИ УКРАЇНОЮ ПЕРЕРАХУВАВ ПРОБЛЕМИ З ПРАВАМИ ЛЮДИНИ

23.09.2015 11:02

Спеціальний доповідач ООН з питання позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт, Крістоф Хайнс, опублікував звіт за підсумками візиту до України.

 

Документ під заголовком Україна: Втрата життів в умовах відсутності відповідальності опублікований Управлінням Верховного комісара ООН з питань прав людини.

У звіті Хайнс повідомив, що відвідав протягом 8-18 вересня Київ, Запоріжжя, Маруполь, Донецьк, Краматорськ, Харків та Одесу, де зустрівся з посадовцями різних щаблів влади, правозахисниками, адвокатами, представниками громадських організацій, дипломатами, у тому числі російськими, а також спостерігачами ОБСЄ.

Він вказав, що «попри значні зусилля... жодні "офіційні особи" самопроголошеної «Донецької народної республіки» не зустрілися зі мною. Я поділяю занепокоєння Моніторингової місії з прав людини в Україні щодо браку підзвітності щодо «серйозних порушень прав людини».

Серед іншого Хайнс вказав, що подача офіційним Києвом збройного конфлікту як антитерористичної операції призвело до значного заплутування як спостерігачів, так і у окремих випадках її учасників. «Хто в уряді відповідає за цю війну?», формулює запитання доповідач.

Бойовики та батальйони

Попри висловлену підтримку Мінським угодам як засобу мирного врегулювання конфлікту, Хайнс занепокоївся положенням щодо амністії бойовикам. «Будь-яка запропонована амністія не має трактуватися так, щоб включати імунінет від як мінімум міжнародних злочинів — воєнних та проти людяності».

Зауваження у доповідача виникли і до добровольчих батальйонів, більшість з яких формально стали структурами Нацгвардії чи Збройних сил. «Залишається невелика кількість потенційно агресивних збройних груп, таких як Правий сектор, що виглядають самокерованими завдяки високому рівню потурання з боку влади та з повною безкарністю», — пише він.

Зустрічі з високопосадовцями не переконали Хайнса, що розслідування цивільних втрат ведеться належним чином. Він також заявив про наявність значної кількості повідомлень про секретні в’язниці, де осіб утримують до формального затримання. За даними доповідача, у таких місцях можуть провадитися катування, зокрема офіцерами, приписуваними до СБУ, чи колишніми членами добровільчих батальйонів.

Стосовно прав людини на територіях під контролем бойовиків Хайнс зробив більш жорсткі заяви. Йому стало відомо про страти після квазісудових процесів під гаслом «військового правосуддя». Зокрема він пише про наявність переконливих ознак страти наркоторговців силами «ЛНР» у 2014-му, а також про вбивства полонених українських солдатів.

Попри критику української влади, доповідач вказав, що він був «підбадьорений зізнанням високопосадовця, який сказав: «Речі не завжди йдуть так, як ми того б хотіли».

comments powered by HyperComments

Последние