ЗМІ ВИКЛАЛИ ПРИЧИНИ ДЛЯ ЗДЕШЕВЛЕННЯ І ПОДОРОЖЧАННЯ НАФТИ

05.09.2015 10:39

Сучасні прогнози аналітиків і банкірів щодо вартості нафти характеризуються двовекторністю. Звіти експертів показують як напрям здешевлення, так і напрям подорожчання світових цін на "чорне золото".
Про причини спаду і підйому нафти йдеться у статті "Медузи".
Більшість експертних думок вказує на ймовірність того, що ціни на нафту будуть по $20 за барель.
По-перше, це можна пояснити уповільненим зростанням економіки Китаю, розвитком альтернативної енергетики в Європі та США, що так чи інакше вплине на зниження споживання нафти у світі. У таких умовах світовий попит на нафту зростає на один % на рік - пропозиція збільшується набагато швидше.
По-друге, скасуванням санкцій з Ірану, що, за прогнозом Світового банку, одразу призведе до зменшення ціни на нафту на $10 за барель.
По-третє, позицією російських нафтокомпаній, яка полягає в тому, щоб здобувати якомога більше, компенсуючи цим падіння цін. З Іншого боку, це створить замкнене коло, бо ніхто не хоче добровільно йти з ринку, оскільки боїться поступитися конкурентам.
По-четверте, політикою Саудівської Аравії (їй достатньо і $20, і навіть $10 за барель), що полягає в тому, щоб забезпечити ринок нафтою, знизити ціни і домогтися збанкрутіння сланцевих виробників. Наразі, щоб "дотиснути" сланцевих гігантів, Саудівській Аравії може знадобитися більш сильне скорочення цін. Утім, якщо саудитам вдасться перемогти, вони почнуть скорочувати видобуток, і ціни підуть вгору.
Однак в експертів є аргументи різкого подорожчання нафти до $120 за барелів.
По-перше, більшість країн-членів ОПЕК, що спираються на бюджети з розрахунку $80-100 за барель, переживають сьогодні жорстоку економічну кризу. Якщо припустити, що в результаті цих криз в одній або декількох країнах зміниться влада чи почнуться збройні зіткнення, вартість нафти відразу підскочить.
По-друге, економіка Індії, що на відміну від Китаю характеризується динамічним розвитком, може сприяти збільшенню обсягів споживання нафти. Експерти прогнозують у 2016 р. збільшення на 7 %, і зупинятися на досягнутому країна імовірно не збирається.
По-третє, нафтовий ринок переживає одну з найбільш гострих криз за останні 45 років, і це пов'язано не тільки з балансом попиту і пропозиції, але і з біржовими факторами. Головна з них - багато хто не хоче ризикувати і вкладати в потенційно вигідні, але небезпечні активи, вважаючи за краще тримати заощадження у доларах чи, скажімо, японських ієнах. Як тільки на ринок повернеться "бичачий" настрій, він зачепить і сировину. А те, що він коли-небудь повернеться, немає ніяких сумнівів.
По-четверте, аналітики аналізують відношення нафти до долара. Якщо ціна нафти в доларах падає, це може означати і те, що долар зростає. Сьогодні за один євро на ринку дають $1,11, ще рік тому - більше $1,3. Якщо американська валюта почне знижуватися, стане дорожчати і нафта - просто щоб відіграти втрати на валютному ринку.

comments powered by HyperComments