МІНСЬК: НАВЧАЛЬНИЙ РІК НА ДОНБАСІ ОБІЦЯЮТЬ ПОЧАТИ БЕЗ ОБСТРІЛІВ

27.08.2015 16:57

Тристороння контактна група (Україна-Росія-ОБСЄ) із врегулювання ситуації на сході України на черговому засіданні домовилася про припинення обстрілів на Донбасі у перший тиждень навчального року. Про це повідомив спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік після завершення зустрічі в Мінську.
За словами європейського дипломата, представники сторін домовилися забезпечити стійке припинення вогню по лінії розмежування й обмінятися інформацією про точне місце знаходження навчальних закладів, розташованих неподалік лінії зіткнення.
"Сторони обміняються даними про точне місце знаходження шкіл і передадуть відповідну інформацію ОБСЄ", - зазначив пан Сайдік.
"Пропозицію припинити обстріли (до 1 вересня. - Ред.) підтримали усі сторони", - заявив журналістам представник так званої ЛНР Владислав Дайнего.
В ОБСЄ також пообіцяли, що вже 1 вересня перевірять, як виконуються ці домовленості.
Вода і залізниця
Серед інших домовленостей - обіцянка допустити до ув'язнених з обох сторін Червоний Хрест.
"Представники окремих районів Донецької області запропонували Міжнародному комітету Червоного Хреста надати допуск до ув'язнених, що бажають відбувати покарання на територіях, підконтрольних Україні. Українська сторона пообіцяла розглянути аналогічну можливість", - заявив журналістам Мартін Сайдік.
Засідання контактної групи відбувалося у білоруській столиці Мінську й було традиційно закритим для преси.
Також вже традиційно зустрічі передувала робота чотирьох підгруп, покликаних віднайти консенсус між сторонами на сході України у політичних, гуманітарних, економічних питаннях та у сфері безпеки.
Мінські домовленості залишаються фундаментом мирного врегулювання в Україні
Ангела Меркель, канцлер Німеччини
Представники так званих ДНР і ЛНР у робочих підгрупах мають рівні права в обговореннях і ухваленні рішень із українськими, російськими та європейськими учасниками. Водночас у засіданні самої Тристоронньої контактної групи представники "ДНР" і "ЛНР" Денис Пушилін і Владислав Дайнего мають статус запрошених.
На зустрічі в середу підгрупі з економічних питань вдалося домовитсия про відновлення залізничного руху на двох ділянках у Луганській області, повідомив після засідання представник ОСБЄ Сайдік.
"Відновлено залізничний рух на двох ділянках в Луганській області. Це дало можливість відновити постачання вугілля для забезпечення потреб населення", - сказав він журналістам.
Він додав, що підгрупа з економічних питань також обговорила роботу німецької експертної місії на двох об'єктах водопостачання у Донецькій і Луганській областях.
Відновлення водопостачання у постраждалих від конфлікту районах є одним із найактуальніших питань для місцевого населення.
Тривожні тенденції
Бойові дії на сході України активізувалися за останні три тижні, і Мартін Сайдік говорив про це у середу в Мінську.
"Хотів би висловити глибоке занепокоєння зростанням озброєнь і порушень режиму припинення вогню на Донбасі", - сказав представник ОБСЄ.
"Подальші перестрілки не забезпечать жодних перспектив на сході України, яких очікує і заслуговує місцеве населення", - наголосив він.
Тим часом підгрупа з безпеки досі погоджує проект документу про відведення від лінії зіткнення на Донбасі озброєння калібром менше 100 мм, хоч текст домовленості про поступове відведення танків, БТР-ів й іншого озброєння сама контактна група погодила ще 21 липня. Документ, проте, не підписали.
У підсумках зустрічі в Мінську у середу представник так званої ДНР Денис Пушилін заявив журналістам, що в підготовці цього документу є "суттєві зрушення".
"У роботі підгрупи з безпеки є багато конструктивних пропозицій. Є надія, що все це буде викладено на папері, і документ підготують до підписання", - сказав пан Пушилін.
Чи варто цього очікувати 8 вересня - у день, коли, як заявили представники самопроголошених республік на Донбасі, контактна група знову збереться у Мінську, - поки що не зрозуміло.
Незамінний Мінськ?
Від зустрічі в Берліні ми очікували більшого, але є і серйозні зрушення
Денис Пушилін, представник самопроголошеної ДНР
"Нормандська четвірка", що в лютому затвердила у білоруській столиці пакет так званих Мінський домовленостей (або як їх іще називають "Мінськ-2"), у понеділок без участі російського президента Володимира Путіна констатувала у Берліні: мінські домовленості працюють зовсім не з тим результатом, якого очікували.
За оцінками експертів, військова частина домовленостей виконана частково: на Донбасі не ведуться активні наступальні дії, проте немає й повного припинення вогню.
У економічній частині зрушень майже немає: немає відновлення інфраструктури на територіях, підконтрольних так званим ДНР і ЛНР. У політичній частині нібито є виконані пункти: президент України Петро Порошенко вніс до української Конституції поправки, що передбачають особливий статус Донбасу.
Проте перемовники у Берліні назвали Мінські домовленості безальтернативними і наполягли на продовженні роботи в "мінському форматі".
"Тристороння контактна група має працювати у своєму форматі, і такий формат є правильним", - заявила канцлерка Німеччини Ангела Меркель на прес-конференції в Берліні.
"Мінські домовленості залишаються фундаментом мирного врегулювання в Україні", - наголосила пані Меркель.
У свою чергу, в середу в Мінську представник так званої ДНР Денис Пушилін заявив: "Від зустрічі в Берліні ми очікували більшого, але є і серйозні зрушення".
А спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдін наголосив: "Украй важливо, щоб усі сторони конфлікту поважали і виконували узяті на себе зобов'язання".
Проте, судячи з усього, важливість і першочерговість узятих зобов'язань сторони визначають за особистими пріоритетами.

comments powered by HyperComments

Последние