В.ОГРИЗКО: У ПЕРЕГОВОРАХ ЩОДО ДОНБАСУ МАЄ БРАТИ УЧАСТЬ ЄС, А НЕ ОКРЕМО ПОЛЬЩА

21.08.2015 17:30

Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко у коментарі УНН розповів, чому новий президент Польщі Анджей Дуда запропонував участь у розширенні формату переговорів з врегулювання конфлікту на Донбасі та яку роль має відіграти Польща у цих перемовинах.
В.Огризко вважає пропозицію польського керівника змінити формат переговорів так, аби учасником переговорів стала Польща, ознакою посилення у них Євросоюзу.
На думку дипломата, якщо говорити про інтереси розширення формату для Польщі особисто, то для неї Україна – форпост і "подушка безпеки".
"Вони дуже добре знають, що таке розподіл своєї країни. Пригадаймо той, який відбувся у вересні 1939 року. Ми для Польщі – це ота подушка безпеки, яка їх відділяє від їхнього історичного "друга", що неодноразово приносив жахи в Польщу. Тому для них це є одним із способів забезпечення їхньої національної безпеки", - зазначив В.Огризко.
В.Огризко підкреслив, що він розуміє мотиви А.Дуди.
"Існування незалежної демократичної України – це існування такої самої незалежної демократичної Польщі. Ну зараз, слава Богу, Польща є членом і Європейського Союзу, і НАТО. Але попри це Україна для Польщі є визначальною саме з точки зору безпеки. Тому я можу зрозуміти президента Польщі, який хоче активізувати роль своєї країни в цьому процесі. Але говорити про системні речі, які впливатимуть на Росію як на порушника міжнародного права, спокою, за що цивілізований світ має її покарати", - зазначив В.Огризко.
Ще один мотив, яким ймовірно керувався президент Польщі, - бажання посилити роль його країни у регіоні, продемонструвати її вагомість та ефективність. Однак, на думку В.Огризка, участь окремої країни ЄС у переговорах, щодо України, недостатня.
"Скоріше за все, це має бути і Євросоюз як інституція, і США, як провідний світовий гравець, і можливо НАТО як структура, що опікується питаннями безпеки. З одного боку - цивілізований світ, який відкидає агресію і захоплення чужих територій і ведення воєн у 21 столітті. А з іншого боку – Російська Федерація як країна, яка це все розтоптала і продовжує це робити.
Таким має бути формат. А вже кому доручати ті чи інші ролі – це вже питання наступне. Бо якщо будуть входити просто окремі країни, ми можемо знівелювати саму ідею переговорів", - сказав В.Огризко.
Як повідомляв УНН, президент Польщі запропонував Президенту України новий формат мирних переговорів щодо ситуації на Донбасі. Про це Анджей Дуда повідомив в інтерв’ю Польському радіо.
А.Дуда наголосив, що під час телефонної розмови з Петром Порошенком він запропонував, аби в мирних переговорах брали участь найсильніші держави Європи, а також сусіди України, в тому числі Польща.
Президент Польщі зазначив, що слід почати про це розмовляти, однак, попередив, що спочатку він хотів би детально обговорити цю справу під час зустрічі з президентом Петром Порошенком.
Раніше посол Польщі в Україні Генрик Літвін, сказав, що для його країни "незалежна суверенна демократична Україна дуже важлива справа, і треба цю справу підтримувати”.

comments powered by HyperComments