ПОЛІТ ДРАКОНА НАД ПРІРВОЮ. ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З КИТАЄМ?

29.07.2015 20:52

Після рекордного - на 29% - падіння китайського фондового ринку 6 липня і втрати близько 3,2 трлн дол. ринкової капіталізації КНР економісти усього світу із завмиранням серця стежать за будь-якими повідомленнями з Піднебесної. Не надто радісними стали для них оприлюднені минулого тижня дані щодо дефіциту у валютному розрахунку в першому півріччі цього року. Як повідомили в Держуправлінні валютного контролю КНР, китайські банки купили 866,5 млрд доларів в інвалюті і продали її на суму 971,9 млрд доларів, таким чином чистий обсяг продажів становив 105,4 млрд доларів. Дефіцит у валютному розрахунку в другій половині 2014 року становив 62,5 млрд доларів.
Неабияк нагнітають обстановку західні ЗМІ. Днями Standard & Poor's заявило, що корпоративний борг Китаю дорівнює 16,1 трлн  доларів, або 160% ВВП. (У США, які нібито всім заборгували, цей показник удвічі менший). Британська Daily Telegraph написала про те, що відтік капіталу з КНР минулого року досяг 800 млрд доларів, що зовсім немало навіть за наявності майже 4-трильйонних валютних резервів. Офіційна статистика (від Народного банку Китаю) хоча й не настільки страхітлива, але теж не надто оптимістична - відтік становив 300 млрд доларів.
За оцінками фахівців, істотний відтік капіталу може привести в перспективі до зниження ліквідності на внутрішньому ринку, девальвації юаня і уповільнення зростання ВВП. Утім, влада запевняє, що ситуація під контролем, що рух капіталів став навіть більш збалансованим, йде планове "перемикання передачі" темпів економічного зростання.
Керівництво КНР взагалі в своїх кращих традиціях демонструє незворушність, яка повинна переконати світ: у Пекіні все спокійно. Ось і дані щодо ВВП за другий квартал виявилися вищими за прогнозовані 6,9% і досягли цільових 7%. Якась десята частка відсотка, а економісти видихнули з полегшенням, світові фондові ринки, завмерши в очікуванні новин, продовжили торги в нормальному режимі.
Тим часом, біржі в Китаї продовжує лихоманити, хоча обвалу, подібного до події тритижневої давнини, звичайно, вже немає. Перший день торгів цього тижня завершився найпотужнішим за останні вісім років падінням котирувань на обох фондових біржах материкового Китаю. Індекс Shanghai Composite (Шанхайська біржа) втратив 8,48%, опустившись до значення 3,725.56 пункту. Індекс Shenzhen Component (відображає ситуацію на Шеньчженьській фондовій біржі) знизився на 7,59% до 12,493.05 пункту.
Подейкують, що події тритижневої давнини могли бути спровоковані і самим центральним урядом, який спробував зробити «хірургічний прокол» і випустити повітря з «пухиря», що давно зрів. Однак навряд чи очікував такого сильного ефекту - постраждали від обвалу, за деякими оцінками, до 40 млн громадян, серед яких аж ніяк не самі мільйонери.
Що робить у цій ситуації Держрада? За лічені дні знижує процентні ставки, дає вказівку відкласти низку первинних розміщень акцій, пом'якшує умови маргінального кредитування та правил завдатку, виділяє інвестиційним фірмам кошти Центробанку на придбання акцій, а великим інвесторам-держкомпаніям забороняє продаж акцій протягом півроку. Для того щоб зупинити падіння у прірву, владі знадобилося 4 дні й до 480 млрд доларів.
Обстановка нормалізувалася. Але чи надовго? На тлі підбадьорюючої статистики ВВП про неухильне гальмування китайської економіки свідчать дані, які в ці дні оприлюднить уряд за секторами, стосовно зовнішньоторговельного обігу (він упав за перше півріччя на цілих 6,9%), щодо зниження обсягів припливу інвестицій тощо. Разом із тим зростання майже на 10,5% внутрішнього споживання, яке вкупі з досить різким зростанням інновацій та сфери послуг є сьогодні основним локомотивом зростання, дає підстави сподіватися на те, що уповільнення йде в «здоровому руслі». І якщо уряд дещо і прикрашає цифри, в чому його вже давно підозрюють західні, та й деякі китайські експерти, то робить він це, можливо, не тільки собі на благо. Аж надто все взаємозалежно в цьому глобально інтегрованому світі, а «жорстка посадка» економіки провідного його локомотива неодмінно потягне за собою ланцюжок інших криз, що може в кінцевому підсумку призвести до картини часів Великої депресії.
Саме новий і гостріший виток загальної економічної кризи, спровокованої КНР, може загрожувати Україні в довгостроковій перспективі. Тобто вдарити рикошетом. Пряму ж загрозу китайські економічні хвилювання навряд чи несуть: про жодну інтегрованість економік двох країн говорити не доводиться, обсяг китайських інвестицій в нашу економіку вкрай малий...
Зате на економіку дорогого друга і стратегічного партнера, Росії, гальмування економіки Старшого брата має найбезпосередніший вплив уже декілька місяців. За даними Мінкомерції, обсяг прямих китайських інвестицій в економіку РФ у першому півріччі 2015 року скоротився на чверть (до слова, товарообіг між країнами і зовсім впав на 30%). При цьому в цілому інвестування за рубіж продовжувало зростати, і в економіки країн Південно-Східної Азії (АСЕАН), Гонконгу і США (нібито політичного опонента Пекіна) вливання капіталу зросли відповідно на 93, 72 і 30 відсотків. Тобто прагматичні китайці не поспішають вкладати в проекти, не будучи впевненими в отриманні віддачі від них. Тут дружба дружбою, а гроші нарізно, і рятувати чужу економіку за рахунок своєї ніхто не збирається.
Китай, що б хто не говорив, є відповідальним гравцем на світовій економічній та політичній арені. Щоб не допустити великого колапсу, він приводить у дію всі важелі впливу на свою планово-ринкову економіку. У нинішньому році влада країни тричі знижували процентну ставку з одночасним зниженням норми обов'язкового резервування банків. Для активізації інвестування, яке також демонструє невблаганну тенденцію до скорочення, було вжито заходів щодо збільшення фінансування інфраструктури. Якщо вже стане зовсім сутужно, то будуть і багатомільярдні вливання (як у 2009-му) та інші заходи макроекономічного впливу.

comments powered by HyperComments