ЯК ВКЛАДНИКАМ ПОВЕРНУТИ СВОЇ ДЕПОЗИТИ З БАНКІВ, ЯКІ ЗАКРИВАЮТЬСЯ – ПОРАДИ ЮРИСТІВ

21.07.2015 07:58

Банківська система в Україні переживає не найкращі часи і першими, хто відчуває фінансові втрати – це вкладники. Функціонування Фонду гарантованих вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) досить часто не сприяє поверненню фінансових коштів громадянам, тому згадана організація стає учасником судових тяжб. Як повернути свої депозити з банків, які закриваються, і виробити грамотну судову стратегію з Фондом, розповідають юристи ЮК Prove Group.

В даний час Фонд здійснює виплати вкладникам банків «Київська Русь», «Кредітромбанк», «Златобанк», «Енергобанк», «Надра» і ряду інших фінансових установ. Процедура компенсації вкладів досить проста. Якщо термін вкладу закінчився на момент введення в банку тимчасової адміністрації або в період її дії, то гарантовану суму можуть виплатити до початку ліквідації банку. Якщо ж термін депозиту не закінчився, то отримати компенсацію можливо лише після прийняття НБУ рішення про відкликання банківської ліцензії та початку ліквідації банку. Для виплати гарантованої суми визначається банк-агент, в який повинен звернутися вкладник.

«Основні проблеми, з якими стикаються клієнти «згорівших» банків, це не включення їх до Переліку і Реєстру вкладників, які мають право на відшкодування за вкладом. А також відмова у виплаті гарантованої суми повіреному особі вкладника у зв’язку з неналежним оформленням повноважень. Це пов’язано з тим, що в довіреності не зазначено право на отримання грошових коштів. Іноді така проблема виникає, коли банк-агент відмовляється брати до уваги довіреність, засвідчену нотаріусом в зоні АТО. Наприклад, з такими труднощами зіткнулися вкладники банку «Надра» при отриманні компенсації через банк-агент «Райффайзен Банк Аваль», – коментує керівник практики приватного права ЮК Prove Group, адвокат Тетяна Жуковська.

Якщо згадані проблеми, або ж інші причини призвели до судових позовів з Фондом, вкладникам необхідно вибудувати грамотну схему захисту. Ефективність останньої безпосередньо залежить від інформованості про дії та рішення, прийняті відносно вкладу та виплати гарантованої суми.

«З моменту введення в банку тимчасової адміністрації, вкладник повинен визначитися з сумою заборгованості банку перед ним, для цього доцільно запросити відповідну довідку. Потім вкладнику необхідно переконатися, що уповноважена особа Фонду внесло його дані до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування. У свою чергу, дані Переліку є підставою для складання Загального реєстру на стадії ліквідації банку. При відсутності даних у Переліку слід витребувати від уповноваженої особи Фонду, бажано в письмовій формі, пояснення з якої причини інформація не включена до Переліку. Всі ці відомості будуть основою для складання позову », – розповідає адвокат Т. Жуковська.

Також, мають місце ситуації, коли уповноважена особа ігнорує звернення. У такому разі не варто відкладати звернення з позовом до суду, в якому необхідно просити визнати незаконними дії і рішення уповноваженої особи Фонду по які включенню даних до Переліку.

«На сьогоднішній день судова практика складається обнадійливо, оскільки суди в більшості випадків задовольняють позови вкладників. Ґрунтуючись на нашому досвіді, можемо з упевненістю сказати, що успіх судової справи залежить від грамотного складання позову, оперативності його подачі, і активної позиції під час судового процесу », – резюмувала Т. Жуковська

comments powered by HyperComments

Последние