СЬОГОДНІ НАРДЕПИ МОЖУТЬ СКАСУВАТИ ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР З ВАЛЮТНИХ ОПЕРАЦІЙ

12.05.2015 09:03

До порядку денного пленарного засідання Верховної Ради, яке має відбутися у вівторок 12 травня, внесено, зокрема, розгляд законопроект №2436, який передбачає скасування оподаткування військовим збором операції з купівлі-продажу фізичними особами іноземної валюти, виключивши з підпункту 1.7 пункт 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України цифри та знаки “165.1.51”. Автори документу – нардепи Насіров Р. (призначений главою ДФС), Острікова Т., Кобцев М.
Нагадаємо, що 13 березня в Україні почав діяти військовий збір 1,5% з валютних операцій, введений законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України» №211-VIII. Він був прийнятий Верховною Радою 02 березня та підписаний Президентом 10 березня. Пропозицію щодо доповнення відповідною нормою ПКУ внесла фракція «Батьківщини» під час розгляду законопроекту в парламентській залі.
Додамо, що з 1 січня в Україні діє пенсійний збір 2% для операцій з купівлі готівкової іноземної валюти фізичними та юридичними особами (крім фізичних осіб, що здійснюють операції з купівлі іноземної валюти для погашення кредитів). Відповідні зміни вніс Закон України від 28.12.2014 р. №71-VIII до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР.
Безготівкова купівля інвалюти з 01.01.2015 р. звільнена від обкладення пенсійним збором.
Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту №2436, включення операцій з валютними цінностями до об’єкту військового збору спричинило негативний вплив на ринок операцій з іноземною валютою.
«До операцій з валютними цінностями включаються також операції з переходом права власності на національну валюту. Отже, за такого підходу, доходом фізичної особи вважаються як операції з купівлі іноземної валюти (у сумі придбаної валюти), так і операції з продажу іноземною валюти.
З економічної точки зору при операціях з валютними цінностями відбувається еквівалентний обмін однієї цінності на іншу. Джерело доходу фізичної особи в даному випадку відсутнє. Натомість, існуюча редакція ПКУ визнає всю вартість еквівалентного обміну як об’єкт для військового збору. Така ситуація є неприпустимою.
Запровадження додаткових перешкод щодо обігу валютних цінностей у вигляді військового збору (на додаток до внеску до Пенсійного фонду), призводить до вкрай негативних наслідків для економіки України:
- значно зростає обсяг проведення операцій з готівковою іноземною валютою та банківськими металами на тіньовому ринку. При цьому слід зауважити, що бюджет додатково втрачає збір до Пенсійного фонду;
- загальмовується діючий ринок банківських послуг з платіжними документами;
- зменшується пропозиція готівкової та безготівкової іноземної валюти;
- штучно завищується вартість іноземної валюти для фізичних осіб.
Подальше існування цієї норми призводить до більш глибокої дестабілізації фінансового ринку України», - зауважують автори документу в пояснювальній записці.

comments powered by HyperComments

Последние