ПРЕЗИДЕНТ ТУРЕЧЧИНИ ЇДЕ ДОМОВЛЯТИСЯ ПРО ТРАНЗИТ ІРАНСЬКОГО ГАЗУ В ЄВРОПУ ЗАМІСТЬ РОСІЙСЬКОГО

07.04.2015 09:54

Першим закордонним лідером, який відвідає Тегеран після прориву на переговорах щодо іранської ядерної програми, стане президент Туреччини Реджеп Тайіп ЕрдоганЗнижка на газ стане однією з ключових тем, яку президент Туреччини Ердоган і міністр енергетики Танер Йїлдіз сьогодні обговорюватимуть в Тегерані. Закупівлі газу в Ірану в обсязі приблизно 10 млрд куб. м на рік - болюче для турецької влади питання: Анкара неодноразово подавала позови в міжнародні судові інстанції, намагаючись домогтися зниження ціни на іранський газ. Зараз в Анкарі хочуть отримати знижку в розмірі 25%, передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

"Це питання має бути врегульоване до травня", - заявив учора турецький міністр енергетики.

Іранський газ надходить до Туреччини по трубопроводу Тебріз - Анкара пропускною здатністю 14 млрд куб. м на рік. Ця магістраль планувалася як частина більш масштабного проекту - трубопроводу "Парс", який був покликаний зв'язати газове родовище Південний Парс з Європою через Туреччину, Грецію та Італію, розділившись потім на дві гілки: північну, що веде в Німеччину, Австрію і Швейцарію, і південну, що веде до Франції та Іспанії. Потужність проекту, який так і не був реалізований через санкцій, накладені на Тегеран, оцінювалася в 37 млрд куб. м. У 2008 році представники іранської і турецької влади уклали меморандум про зміцнення співпраці за проектом "Парс".

Однак через санкції проект довелося відкласти. Тепер Іран прагне налагодити новий канал продажу газу в Європу.

За оцінками експертів, у разі зняття санкцій до 2020 року Іран зможе видобувати до 215 млрд куб. м природного газу на рік, а експортувати - до 35 млрд куб. м, у тому числі до 20 млрд куб. м - в Європу.

Про можливі варіанти експорту природного газу в іранському керівництві говорили з минулої осені. Президент Хасан Роухані під час зустрічі на полях Генасамблеї ООН в Нью-Йорку у вересні заявив своєму австрійському колезі Хайнцу Фішеру, що на тлі конфлікту навколо України, який може обернутися перебоями в поставках російського газу в ЄС, Іран готовий запропонувати Європі "надійне джерело газу, що володіє великим потенціалом". У керівництві ЄС і до цього давали зрозуміти, що вивчають на перспективу можливість закупівель іранського газу - в якості запобіжного, яка дозволила б знизити залежність від поставок російського палива.

У керівництві Туреччини до цього заявляли, що розглядають Іран як потенційного учасника Трансанатолійського газопроводу (TANAP) - магістралі, що передбачає транспортування газу з азербайджанського родовища Шах-Деніз на кордон Туреччини з Європою. Запустивши в середині березня роботи по зведенню турецької ділянки TANAP, влада Туреччини оголосила: цей проект не варто розцінювати як конкурента "Турецького потоку" - проекту газопроводу з Росії до Туреччини, про створення якого президент РФ Володимир Путін оголосив у ході свого недавнього візиту в Анкару.

Днями стало відомо, що азербайджанська державна нафтова компанія SOCAR розглядає пропозицію з продажу Ірану частини своєї частки в TANAP. А президент SOCAR Ровнаг Абдуллаєв висловився про зняття санкцій з Тегерана як про доконаний факт: "Після рішення про зняття санкцій з Ірану актуальність TANAP зросла ще більше".

На думку експертів, опитаних виданням, така перспектива привела б до неминучого зіткнення інтересів Росії та Ірану, а також до посилення позицій Туреччини, яка прагне отримати статус ключового транзитера газу в регіоні.

comments powered by HyperComments

Последние