ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ − КОМУ ПОТРІБНЕ НОВЕ СВЯТО

25.03.2015 09:03

Тепер 8 травня в Україні відзначатиметься День пам'яті та примирення. Такий указ підписав президент Петро Порошенко. Це скоріше не свято, а пам'ятна дата, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці політичний експерт Вадим Карасьов. Він також додав, що це привід не мілітаризувати свято перемоги, а приділити увагу гуманітарній складовій цієї події.

Заступник голови АП Ростислав Павленко пояснив, що указ президента спрямований на те, щоб нагадати про внесок українців у перемогу антигітлерівській коаліції. Крім того, свято консолідує співвітчизників навколо ідеї захисту країни.
Докладніше про те, хто і як сприйме цей указ, радіостанція Голос Столиці поговорила з політичним експертом, директором Інституту глобальних стратегій Вадимом Карасьовим.
Як ви оцінюєте ініціативу президента? Чи потрібне Україні таке свято?
− Скоріше, це не свято, а пам'ятна дата, тому що це День пам'яті та примирення. Справа в тому, що в Європі 8 травня святкують перемогу над гітлерівською Німеччиною. І по-друге, це стало не стільки приводом для мілітаризації цієї дати, не для войовничості, не для того, щоб ідеологізувати це свято, а навпаки − зробити його людяним, звернути увагу на трагедію, яку несе війна. Це гуманістична складова цієї дати.
Відсутність розуміння того, що війна − це людські трагедії, смерті, жертви, гуманітарні катастрофи, призводить до того, що виникають нові приводи для війни, більше того, відроджуються мілітаристські настрої. Тому думаю, що така нова пам'ятна дата Україні потрібна. Вона не просто календарно наближає нас до Європи, що мовляв Європа святкує 8 травня, і ми будемо святкувати. Ні. Вона наближає нас до європейського розуміння суті перемоги у Другій Світовій війні, до гуманістичної її складової.
Є площина гуманістична, а є політична. Як тепер політики будуть використовувати цю дату?
− Моя порада політикам − не грати на війні. Я думаю, найрозумніше − не розпалювати протиріччя. І 8 травня треба святкувати, і 9 травня треба святкувати. Але 9 травня не проводити всякі паради, не брязкати зброєю, не накачувати мілітаристські настрої суспільства, а вшанувати ветеранів, соціальну допомогу надати. Ці люди заслужили, щоб ми схилили голову перед ними і віддали всі борги − і країна, і суспільство, і нові покоління − які ми повинні були віддати протягом 70 років після цієї війни. Тому треба не витрачати гроші на парад, а витратити їх на ветеранів. Але 9 травня залишиться в народній пам'яті як День Перемоги і викреслити це неможливо.

comments powered by HyperComments

Последние