НБУ ВВІВ НОВІ ТА ПОДОВЖИВ СТАРІ ОБМЕЖЕННЯ НА ВАЛЮТНІ ОПЕРАЦІЇ

04.03.2015 14:28

Від 4 березня НБУ подовжив низку старих та запровадив деякі нові обмеження, що стосується використання валюти на внутрішньому ринку та у зовнішніх розрахунках. У НБУ розраховують, що ці заходи дозволять стабілізувати валютний ринок і курс гривні.
Зміни запроваджені постановами №160 та №161, ухваленими Нацбанком 3 березня. Обмеження діятимуть три місяці - до 3 червня.
Зокрема, із запроваджених раніше обмежень збереглися такі:
обов'язковий продаж 75% валютної виручки експортерами
розрахунки за експортними та імпортними контрактами впродовж 90 днів
обмеження валютних переказів за кордон сумою, еквівалентною 15 тис грн на добу і 150 тис грн на місяць
обмеження продажу готівкової валюти населенню сумою, еквівалентною 3 тис грн на добу (крім покупки валюти для погашення валютних кредитів)
обмеження видачі готівки у банкоматах та касах банків сумою у 150 тис грн на добу (крім зарплат, пенсій, стипендій, виплат Фонду гарантування вкладів)
обмеження з видачі готівкової валюти або банківських металів з поточних і депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати в межах еквівалента 15 тис. гривень на добу
Нові заходи, запроваджені НБУ, передбачають:
заборона на видачу готівкової валюти за платіжними картами - "видача готівкових коштів в межах України за електронними платіжними засобами, емітованими як резидентами, так і нерезидентами, здійснюється виключно в гривнях"
заборону на виведення дивідендів - "заборонити купівлю, перерахування іноземної валюти з метою проведення таких операцій: ... з повернення за кордон іноземному інвестору дивідендів"
обов'язкове надання банками довідки від Державної фіскальної служби про відсутність податкової заборгованості у імпортера при узгодженні платежів на суму у понад 50 тисяч доларів (крім товарів критичного імпорту).
Від 24 лютого НБУ також запровадив обов'язкову перевірку імпортних контрактів на суму у понад 50 тис доларів, обов'язкове оформлення акредитиву на контракти з попередньою передоплатою на суму у понад 500 тис дол., а також заборону на кредитування операцій з купівлі валюти.
У НБУ також повідомляють, що 2 березня правління банку схвалило низку рішень для стабілізації макрофінансової ситуації. Серед цих рішень:
підвищення облікової ставки з 19,5% до 30% річних (проте вартість вже виданих НБУ стабілізаційних кредитів залишиться незмінною), постанова №154 набуває чинності від 4 березня
збільшення нормативів обсягів обов'язкових резервів (за розрахунками Нацбанку, це має зменшити обсяги вільної банківської ліквідності та сприятиме зниження тиску на курс гривні), набуває чинності від 10 березня
використання жорстких кількісних показників грошової пропозиції відповідно до попередніх домовленостей з фахівцями Міжнародного валютного фонду.
У НБУ кажуть, що у своїх рішеннях керувалися аналізом макроекономічних показників та прогнозами подальшого розвитку подій. Зокрема, у НБУ звертають увагу на те, що у січні 2015 року інфляція прискорилася до 28,5% у річному вимірі, головною причиною якого було корегування цін через різку девальвацію гривні - на 80% лише від початку поточного року.
"Загалом валютний ринок перебуває у стресовому стані, що насамперед пов'язано із негативними очікуваннями на фоні подовження військових дій на сході країни", - йдеться у повідомленні НБУ. Водночас там зауважують, що "таке знецінення гривні визнано надмірним, і таким, що не відповідає фундаментальним макроекономічним параметрам".
У НБУ вважають, що запровадження нових адміністративних заходів на валютному ринку разом із деескалацією конфлікту на сході країни, а також отримання коштів від міжнародних фінансових організацій дадуть змогу"зняти напругу на грошово-кредитному ринку, знизити волатильність курсу та сформувати тенденцію на зниження інфляції до однознакового рівня у середньостроковій перспективі".
2 березня Верховна Рада ухвалила зміни до бюджету та низку економічних законів, виконавши попередні умови початку співпраці з МВФ за новою розширеною програмою кредитування.
В українському уряді очікують, що Рада директорів МВФ на засіданні 11 березня ухвалить позитивне рішення щодо початку програми та виділення першого траншу позики.
3 березня курс гривні до долара зміцнився до 24,8 грн/дол., тоді як наприкінці минулого тижня курс сягнув історичного мінімуму у 30,1 грн/дол.

comments powered by HyperComments

Последние