ЯК ПРИГОТУВАТИ ЙОГУРТ ВДОМА

30.09.2013 09:32

Вашій увазі  Цікаві факти про здорове харчування

Коли я була у початковій школі, мої однокласники називали мене «Йогуртна дівчинка». Це ім’я з’явилося через мою пристрасть до йогуртів, які я їла кожного дня – не тільки на обід, а навіть і під час перекусу. Те, що я їла йогурт двічі в день, не лише заробило мені прізвисько, а також і розвинуло у мені любов до йогуртів на все життя.

Ось чому я дуже рада поділитися із вами своєю власною технологією та етапами, які вона включає. Хоч процес може й виглядати лякаючи, та не дозволяйте цьому залякати вас! Насправді це і не так важко, тому що тут пояснено зрозумілою мовою всю термінологію і розписано весь процес у деталях.

Але перш, ніж перейти до самого процесу та інгредієнтів, давайте спочатку подумаємо над такими рішеннями, які потрібно прийняти ще у магазині під час покупок.

Вибір молока

Йогурт можна приготувати з будь якого молока, як і зі збираного, так і незбираного молока. Незбиране молоко найкраще підходить для початківців, тому що воно добре тримається разом і з нього виходить густий та м’який йогурт. Загалом, із незбираного та двовідсоткового молоко виробляється йогурт з хорошою структурою та кремовістю. З менш жирного молока виготовляють рідший та менш кремовий йогурт, але це не означає, що він не буде смачним. Якщо для вашої дієти та смаку підходить знежирене молоко, то спробуйте зробити так. Але якщо ви вирішили піти по низькокалорійному шляху, то не бійтеся під час приготування додавати згущувачі (такі як: пудру сухого молока, желатин без смакових добавок, пектин), якщо вам більше до вподоби більш густий йогурт. Можна використовувати, як органічне, так і ультра-пастеризоване чи звичайне молоко. Але запам’ятайте: хоч йогурт і можна готувати з соєвого чи мигдального молока, та інгредієнти та сам процес приготування будуть трохи відрізнятися. А у цій статті орієнтація йде на коров’яче молоко.

Вибір «початкова основа»

«Початкова основа» містить живі бактеріальні культури, які допомагають молоку перетворитися у йогурт. Почати приготування йогурту вдома можна у два способи: або з кількох столових ложок купленого в магазині (або наперед приготовленого домашнього) звичайного йогурту або спеціальної пудри для приготування йогурту. Якщо ви збираєтеся використовувати куплений йогурт, то вибирайте звичайний, який вам подобається, та перевірте, щоб у ньому були живі, активні культури, а також вибирайте такий, у якому не має штучних смакових добавок та додаткових підсолоджувачів. Також було б добре уникати йогурт з добавками та згущувачами.

Основа з пудри містить потрібну кількість живих бактерій, які дозволяють діють поступова. Їх може бути важко знайти у звичайних продуктових магазинах, але можна легко знайти у спеціальних магазинах здорової їжі або online.

Вибір інкубатора

Під кінець процесу виготовлення йогурту, вам потрібно буде виростити (інкубувати) суміш протягом кількох годин. Найкращий вибір для інкубатора – це купити спеціальний пристрій для приготування йогурту, який є виготовлений для того, щоб тримати йогурт за сталої температури протягом періоду інкубування. Але не обов’язково купляти його, якщо на даний момент ваш гаманець цього не позволяє. Замість цього можна скористатися термосом, духовкою, мікрохвильовою піччю чи навіть плиткою на малому вогні або електричною грілкою. Для наступних деталей прочитайте наші інструкції.

Вибір смакових добавок

Додаткові смакові добавки не є обов’язковими, але вони можуть покращити йогурт і так він буде смакувати багатьом. Їх можна додавати  відразу перед тим, як подавати до столу. До них можна віднести такі, як: свіжі чи сухофрукти, мід, пальмовий цукор, варення, джем та різні сиропи. Але можливо вам до вподоби пряний аромат, то спробуйте додати: сухі прянощі, подріблений огірок чи інші овочі, вичавлений часник або свіжі трави, такі як: м’яту, петрушку, кріп, базилік тощо. Просто використовуйте те, що вам смакує.

Що потрібно для приготування

Перш, ніж почати приготування, переконайтеся, що у вас під рукою будуть усі потрібні матеріали:

 • Важка, велика посудина чи контейнер, стійкий при використанні у мікрохвильовці (для підігріву молока)
 • Термометр, краще такий, який можна прикріпити до сторонни посуди
 • Велика миска
 • Мала миска
 • Черпак
 • Контейнери для зберігання
 • Інкубатор
 • Марля або друшляк (за бажанням)

Ну і як без інгредієнтів:

 • 4 склянки молока
 • З столові ложки «початкової основи»
 • Згущувачі (за бажанням)
 • Смакові добавки (за бажанням)

Цей рецепт можна подвоїти чи потроїти, просто збільшіть кількість складників відповідно пропорціям

Приготування

Початок:

А. Очистіть та простерилізуйте обладнання, інструменти та робоче місце, а також витягніть їх для зручного доступу.

Б. Приготуйте льодяну ванну: просто наповніть велику миску або (чистий!) умивальник льодом.

В. Встановіть термометр. Прикріпіть його до важкої, великої посудини. Кінчик повинен бути достатньо глибоко, щоб занурюватися трішки в молоко, але так, щоб не торкатися дна.

Підігрійте молоко:

Налийте молоко у велику посудину і помістіть на середній вогонь. Підігрівайте молоко, поки воно не досягне температури 180 градусів (або не почне кипіти). Помішуйте час від часу, щоб не утворювалася плівка, а також, щоб молоко не скипіло. (якщо у вас немає плити, скористайтеся мікрохвильовою піччю. Налийте молоко у посудину, стійку для використання у мікрохвильовці і підігрівайте інтервалами по 2-3 хвилини, поки воно не нагріється до 180 градусів чи поки не закипить).

Остудіть молоко:

А. Коли молоко досягне 180 градусів, заберіть його з вогню і остудіть до 110-115 градусів.

Б. Щоб пришвидшити процесс охолодження, помістіть посудину у льодяну ванну, помішуючи молоко час від часу. Якщо температура молока впаде нижче 110 градусів, знову підігрійте.

Додайте «початкову основу»:

Коли температура молока буде 110-115 градусів, тоді потрібно додавати основу із культур.

А. Якщо за основу використовуєте основу з йогурту: у маленьку миску додайте 1 склянку теплого молока та йогурт, перемішайте. Потім додайте цю суміш у посудину з молоком і перемішуйте, поки суміш не стане однорідною.

Б. Якщо за основу використовуєте основу з пудри: дотримуйтеся інструкції від виробника! Вона включає додавання визначеної кількості пудри до теплого молока та збивання суміші поки пудра повністю не розчиниться.

Якщо ви використовуєте згущувач, то додавайте його на цьому етапі! Щоб згустити: збийте 3-4 столові ложки пудри нежирного сухого молока. Або, якщо ви використовуєте пектин чи желатин, то дотримуйтеся інструкції на упаковці.

Підготуйтеся до інкубування:

А. Спочатку влийте або додойте за допомогою черпака теплу суміш у термос чи контейнер, придатний для підігріву (якщо використовуєте мікрохвильову піч чи духовку).

Б. Протягом інкубування потрібно, щоб температура булла на рівні 100-110 градусів за Фаренгейтом.

Якщо температура молока під час інкубації впаде нижче вказаної, йогурт все ж повинен бути добрим; просто у нього буде рідша структура.

Час для інкубування:

А. Якщо ви використовуєте термос: просто підігрійте, споліскуючи всередині гарячою водою, перед тим, як додавати йогурт. Обгорніть контейнер рушником або покривалом та залиште на певний час.

Б. Якщо ви використовуєте духовку: нагрійте духовку до 115 градусів, а потім виключіть. Помістіть контейнер в духовку.

В. Якщо ви використовуєте мікрохвильову пічку: накрийте миску і обгорніть її кількома рушниками, щоб утримати тепло. Підказка: якщо у вас є грілка, ви можете нагріти її і помістити під або біля контейнера, щоб переконатися, що він залишатиметься теплим.

Г. Якщо ви використовуєте електричну грілку: налаштуйте грілку на низький рівень підігріву і обгорніть нею контейнер, або покладіть його, перед тим накривши, на грілку, і обгорніть кількома рушниками. Цей спосіб може зайняти більше часу, ніж інші; не дивуйтеся, якщо це займе до десяти годин.

Дозвольте йогурту настоятись:

П’ять годин – це мінімальний період, потрібний для інкубування, але було б добре інкубувати довше, наприклад залишити на ніч. Чим довший період, тим густіший та кисліший йогурт. Після п’яти годин інкубування, йогур вже загалом «готовий». Текстура повинна бути кремовою, а запах кислуватим. Спробуйте! Якщо вам подобається, перестаньте інкубувати. Якщо ви бажаєте, щоб він був кислішим, залиште його ще на кілька годин.

Не рухайте і не трясіть йогурт під час інкубування.

Процідіть суміш (на вибір)

Якщо ви бажаєте отримати густіший йогурт (якщо ж ні, то пропустіть цей етап), зробіть так: після інкубації за допомогою ложки викладіть йогурт на марлевий друшляк, натягнутий на миску; накрийте плівкою і залиште в холодильнику, щоб він стікав протягом, як найменше, години або й на цілу ніч. Якщо є ви бажаєте дуже густий йогурт використовуйте для цього подвійний шар марлі чи кавовий фільтр та залиште суміш, щоб стікала, на ніч. Відділіть сироватку, яка відділилася від йогурту.

Перемістіть йогурт у контейнер для зберігання:

Для цього підійде скляна, керамічна чи пластикова посудина. Або просто накрийте миску з йогуртом і поставте у холодильник, щоб охолодити (на 2-3 години). Якщо для інкубування ви використовували термос, то спочатку помістіть готовий йогурт у неізольовану посудину для охолодження, щоб температура зменшилась.

Додайте смакові добавки (на вибір):

Коли йогурт настоїться і охолоне, додайте смакові добавки       та перемішайте! Або просто додайте їх на верх і перемішайте аж перед тим, як подавати до столу.

Йогурт повинен зберігатися приблизно до двох тижнів, хоча найкраще він зберігатиме свій смак протягом першого і кислішатиме під кінець. Якщо відділиться ще сироватки під час зберігання в холодильнику, просто змішайте її знову з йогуртом перед споживанням.

Смачного!

comments powered by HyperComments

Последние